Historia Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem zaczyna się w lipcu 2011 roku, kiedy przekazano nam odremontowany budynek po dawnym sklepie. Organizacja Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem przebiegła bardzo sprawnie i już w październiku 2011 roku ruszyły pierwsze zajęcia stałe dla dzieci z plastyki, muzyki i sportu. Inauguracją otwartych spotkań ze sztuką były „Grudniowe wieczory” – recytacje poezji młodych twórców ze szkół średnich Sadownego. Duże zainteresowanie działalnością Ośrodka wśród mieszkańców gminy dodało nam wiatru w żagle i od początku 2012 roku ruszyliśmy do pracy pełna parą. Z miesiąca na miesiąc pojawiała się coraz ciekawsza oferta zajęć i imprez. Zaczęliśmy organizować turnieje sportowe, kiermasze świąteczne, spotkania autorskie oraz wycieczki dla uczestników zajęć. Atrakcją dla uczniów szkół średnich były spotkania z astronomią w ramach projektu – Sadowne bliżej gwiazd oraz z historią regionu w projekcie Faksymila – odkrywamy dawne Sadowne. W tym samym czasie osoby dorosłe miały możliwość uczestniczenia w warsztatach pisania ikon. Początek działalności Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem to także pierwsze duże imprezy plenerowe – obchody Gminnego Dnia Dziecka, organizacja festynów wakacyjnych oraz biegów terenowych.
Najbardziej pracowitym rokiem dla naszej placówki był rok 2014 – wówczas Sadowne obchodziło 500 lecie swojego istnienia. Z tej okazji przygotowaliśmy cały cykl spotkań, wystaw tematycznych, publikacji i imprez, które związane były z tą ważna dla naszej społeczności rocznicą. W tym też roku udało nam się zdobyć duże dofinansowanie na wydanie pierwszych publikacji o Sadownem i na stworzenie pracowni ceramicznej z prawdziwego zdarzenia.
Dzisiaj Gminny Ośrodek Kultury jest prężnie działającą instytucją, która ma pozytywne oddziaływanie na cały nasz region. Z roku na rok powiększamy ofertę programową zajęć stałych, których uczestnikami są nie tylko mieszkańcy naszej gminy, ale także gmin ościennych. Organizujemy biegi terenowe i nordic walking, które zaczynają zyskiwać uznanie nie tylko na Mazowszu, ale i w całym kraju. Prowadzimy także działania edukacyjne mające na celu otworzenie przed starszymi mieszkańcami gminy świata internetu i nowych technologii.
Sadowne stało się miejscem inspiracji plastycznych dla malarzy, którzy co roku odwiedzają naszą gminę, by tu tworzyć i szukać tematów do nowych prac. Jako placówka kultury nawiązaliśmy stałą współpracę z podobnymi ośrodkami oraz z wieloma przedszkolami i szkołami. Nasi podopieczni czynnie i z sukcesami uczestniczą w konkursach regionalnych.
Nigdy nie spoczęliśmy na laurach i dalej nasze działania są nastawione na rozwój naszego Ośrodka. Staramy się pozyskiwać fundusze z programów pomocowych i grantowych. Pozwala nam to na coraz lepsze i bardziej profesjonalne wyposażenie pracowni oraz na druk wydawnictw tematycznie związanych z naszą gminą – są to albumy, wspomnienia, tomiki poezji lokalnych autorów oraz przewodniki promujące naszą gminę. Nawet w roku pandemii, który był okresem niezmiernie trudnym dla naszej placówki, pracowaliśmy na rzecz naszego Ośrodka z myślą o osobach korzystających z jego zasobów lokalowych. Własnymi nakładani wykonaliśmy remont sal na górze i adaptację na potrzeby zajęć pomieszczeń na dolnej kondygnacji.
Z naszej strony możemy Państwa zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, by Gminny Ośrodek Kultury nadal dobrze służył wszystkim mieszkańcom naszego regionu.