Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem

Get Adobe Flash player

VIII Międzynarodowy Festiwal Poloneza

25 czerwca 2022 r. w Gminnej Hali Sportowej w Sadownem odbyła się gala finałowa VIII Międzynarodowego Festiwalu Poloneza.

Już po raz drugi mieliśmy przyjemność kontaktu na naszym terenie z polonezem i znanymi artystami. Zapewnili nam go Organizatorzy VIII edycji Festiwalu: CZE-NE-KA Fundacja Przyjaźni Ludzi i Zwierząt, Zespół Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Gmina Sadowne.

Kilka słów o głównych Organizatorach:

Fundacja Przyjaźni Ludzi i Zwierząt „CZE-NE-KA” została zarejestrowana w czerwcu 1998 roku. Głównym jej celem jest upowszechnianie dogoterapii, jako metody rehabilitacji w wybranych schorzeniach dzieci i młodzieży, a także m.in. organizowanie obozów, rajdów i wyścigów psich zaprzęgów, propagowanie właściwego stosunku do zwierząt, animowanie działalności w zakresie kultury i sztuki, prowadzenie badań nad wpływem zwierząt na życie ludzi i działania na rzecz rehabilitacji, a także aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych oraz przeciwdziałanie patologiom społecznym (więcej o Fundacji na stronie http://old.czeneka.org/index.php?dzial=index).

Zespół CHOREA ANTIGUA powstał w 1988 r. przy Klubie Tanecznym FAN -TAN. Jego kierownikiem jest Pani Maria Czerwińska… Zespół prezentuje i popularyzuje oryginalne choreografie tańców dworskich Renesansu i wczesnego Baroku (więcej o Zespole na stronie http://old.czeneka.org/index.php?dzial=chorea).

Tegoroczny koncert główny zaszczycili swoją obecnością pp.: Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc, Wicestarosta Węgrowski Marek Renik, Wójt Gminy Sadowne Waldemar Cyran z małżonką Katarzyną, Pracownik Urzędu Marszałkowskiego Anna Panas, Dyrektor GOK w Sadownem Ewa Piórkowska, Dyrektor SP w Sadownem Małgorzata Koroś, Wicedyrektor SP Sadowne Małgorzata Zyśk, Dyrektor ZSP w Sadownem Sławomir Ryszawa, Proboszcz Parafii Sadowne ks. Antoni Kunicki oraz mieszkańcy gminy Sadowne i ich goście.

 

Trochę o Festiwalu:

Pomimo tak dużej popularności tego tańca, nie sposób znaleźć przedsięwzięcie, które byłoby w całości poświęcone tej cudownej sztuce. W odpowiedzi na ten problem Fundacja CZE-NE-KA i działający w jej ramach Zespół Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA postanowiły zorganizować I Międzynarodowy Festiwal POLONEZA. Odbył się on w 2015 roku pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika. W tym roku odbyła się już ósma edycja Festiwalu, a rozpoczęła się ona 4 czerwca w Warszawie. Organizatorzy zaplanowali też koncert główny z udziałem uczestników Festiwalu. Odbył się on popołudniem 25 czerwca 2022 roku w Gminnej Hali Sportowej w Sadownem. Poprowadził go, jak w poprzedniej edycji, p. Paweł Świętorecki.

Gala w Sadownem rozpoczęła się oczywiście polonezem i przemówieniami Organizatorów oraz zaproszonych gości. Następnie podczas koncertu galowego wystąpili:

– Zespół Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA

– Zespół Tańca Ludowego ORKAN

– Piotr Latoszyński

– Bożena Sitek

– Grupa Integracyjna SŁONECZNI

– Leonid Volodko

– Zespół Folklorystyczny CALISIA

– Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Nowomiejskiej

– TAKT Zespół Taneczny z ZSOiZ w Ciechanowcu

– Tadeusz Kowalczyk

– Antonina Kokszar

– Zespół Śpiewaczy SADOWIANKI

Koncert zakończyły podziękowania i wyrazy uznania dla uczestników od Organizatorów.

A po koncercie – oczywiście biesiada szlachecka.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Zobacz też film>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński

Kalendarz kulturalny

loader

Imieniny

Dzisiaj jest: 14 Sierpień 2022    |    Imieniny obchodzą: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz

Statystyki

Użytkowników:
2
Artykułów:
918
Zakładek:
6
Odsłon artykułów:
960282

Programy

Dane kontaktowe

Dane kontaktowe:

Tel. stac.: 25-644-28-95
Tel kom.: 502-086-989
E-mail: goksadowne@wp.pl

Hosting : Projekt: