Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem

Get Adobe Flash player

Wspomnijmy ich… razem z sadowieńskim Muzeum

1 września 2020 r. przypada 81. rocznica wybuchu II wojny światowej. Tego dnia znajdźmy choć chwilę na wspomnienie tych, którzy stracili życie podczas ostatniej wojny. 

Podtrzymujmy też tę tradycję wśród naszych najmłodszych – przecież mamy im o czym opowiadać i co pokazać.

Według Biuletynu Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich zamordowano w powiecie węgrowskim 3238 osób, w tym 2641 Żydów i 547 Polaków (z tej liczby pochodziło ogółem 370 osób z gminy Sadowne) – na miejscowym cmentarzu i w okolicy można zobaczyć wiele miejsc upamiętniających naszych rodaków poległych w czasie wojny.

Czytaj więcej...

Sadowne w wojnie polsko – bolszewickiej

W 2006 roku w ogólnopolskiej prasie ukazał się artykuł autorstwa p. Jarosława Rybaka pt. „Kapitan Stanisław Wycech (104 l.) walczył na wojnie w 1920 roku. Pogonił bolszewików”. Jest to relacja z rozmowy z uczestnikiem zdarzeń lat 1918-20 na naszym terenie: Stanisławem Wycechem pochodzącym z Sadownego.

Czytaj więcej...

Wirtualnie po muzeum

Sadowne to osada, która ma również wewnętrzne problemy, ale i sukcesy. Jest jednak tu coś, co sprawia, że miejscowość ta nie jest podobna do tysięcy innych, jest tu to coś, co ją spośród wielu wyróżnia.

To Muzeum Ziemi Sadowieńskiej, które jest znane nie tylko w kraju, ale nawet poza jego granicami.

Uroczyste otwarcie Muzeum odbyło się 11 czerwca 1978 roku, a jego organizatorem i inicjatorem był p. mgr Bogusław Kić.

Zbiory muzealne wcześniej gromadzono w szkolnej Izbie Pamięci i wielu innych miejscach. Po polepszeniu szkolnych warunków lokalowych postał pomysł umieszczenia ich w oddzielnym budynku.

Film na stronie https://youtu.be/u_KEydfhfHM

Odpowiedzi są proste…

1 września w Sadownem pojawili się miłośnicy dawnej motoryzacji. Mieli tu… chyba proste zadanie do wykonania.

Już po raz XIV Wołomińskie Stowarzyszenie Miłośników Dawnej Motoryzacji zorganizowało Zlot Pojazdów Zabytkowych. Jego realizację zaplanowano na 1 i 2 września, a uczestnicy mieli za zadanie pokonanie pierwszego dnia trasy z Wołomina do Broku. Wiek pojazdów i nieznajomość terenu spowalniały przemieszczanie się, ale… każda z załóg otrzymała również dodatkowe zadania do wykonania. Na trasie przejazdu należało odszukać wskazany obiekt i odpowiedzieć na przygotowane pytania z historii lub dnia dzisiejszego miejscowości, w której się znajduje. Tak było również w Sadownem, w Muzeum Ziemi Sadowieńskiej…

Czytaj więcej...

Zagra i zaśpiewa….

Kolejne zajęcia w szkolnej zerówce. Tym razem muzyka „na tapecie”.

17 marca oddziały przedszkolne sadowieńskiej Szkoły Podstawowej miały wspólne zajęcia, których głównym tematem był: „Nowoczesny sprzęt w muzyce”. Ale kto tak dobrze omówi ten temat?

Dobrze, że w pobliżu znajduje się zawsze p. Janusz Urbankowski, który oprócz pracy w Muzeum Ziemi Sadowieńskiej ma też pasję – muzykę i to w szerokim tego słowa znaczeniu. Potrafi również zagrać na różnych instrumentach, ale też zaśpiewać… i to nie byle jak.

Czytaj więcej...

Z ekologią na Ty…

O ekologii często słyszymy, ale jej zasady utrwalają się podczas praktycznych zajęć o tematyce ekologicznej.

Edukacja ekologiczna ma na celu propagowanie wiedzy na temat ochrony środowiska wśród uczniów i ich rodzin. Głównie chodzi o propagowanie ekologicznego i zdrowego stylu życia, kształtowanie postaw szacunku dla przyrody, uświadomienie korzyści ekologicznych i ekonomicznych wynikających z ochrony środowiska naturalnego dla  społeczności lokalnej.

Zajęcia takie z dziećmi Szkoły Podstawowej w Sadownem przeprowadził 12 kwietnia p. Janusz Urbankowski – pracownik Muzeum Ziemi Sadowieńskim, z zamiłowania pszczelarz i ekolog.

Czytaj więcej...

Ocięte rozbrzmiało agroturystyką!

21 listopada na teren Gminy Sadowne zawitali członkowie Mazowiecko – Podlaskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego.

Stowarzyszenie jesienią każdego roku podsumowuje sezon turystyczny, organizując dla swoich członków wycieczkę krajoznawczą, która kończy się uroczystym spotkaniem w miejscowości, w której zamieszkuje jeden z jego członków. Tym razem celem ich podróży było Ocięte, gdzie swoje gospodarstwo agroturystyczne „Przy lesie” prowadzą Państwo Iwona i Piotr Olkowscy. Pan Piotr jest również skarbnikiem tego Stowarzyszenia.

Czytaj więcej...

Wycieczka do Muzeum – dobry pomysł!

Z przesłaniem obejrzenia czegoś ciekawego w Gminie Sadowne 21 września pojawili się u nas uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Węgrowie. I faktycznie, pomimo złej pogody świetnie zagospodarowali sobie zwiedzaniem prawie cały dzień.

Na początek kuźnia w m. Krupińskie i kowalstwo artystyczne p. Edwarda Danaja. Pokaz, pogadanka, nowe wrażenia i poznany nowy zawód. Stąd skok do Sadownego i oczywiście Muzeum Ziemi Sadowieńskiej, gdzie znowu poznanie nowych zawodów i zabytkowych przedmiotów, o których ciekawie opowiadał p. Janusz Urbankowski.

Czytaj więcej...

Lekcja muzealna

W sadowieńskim Muzeum można zobaczyć wiele ciekawych, już historycznych przedmiotów. Opowieści o nich, które snuje dzieciom p. Janusz Urbankowski, też są ciekawe.

Jak dobrze, iż obok sadowieńskich szkół zlokalizowano siedzibę Muzeum Ziemi Sadowieńskiej. Lekcje o naszej historii, a zwłaszcza Regionu Sadowieńskiego, można utrwalić podczas wizyty w tym właśnie Muzeum.

Tym razem p. Janusza odwiedziły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sadownem. Podczas lekcji muzealnej padało wiele nazw i haseł, które…gdzieś, kiedyś, może ktoś słyszał. Ale od wszelkich wyjaśnień i rozwinięcia zawiłego tematu jest tu, jak zwykle, p. Janusz Urbankowski – kustosz Muzeum.

Czytaj więcej...

AVATAR dostępny w Muzeum

Muzeum Ziemi Sadowieńskiej od kilku dni prezentuje wystawę malarstwa p. Urszuli Sobotki.

Wystawę pn. AVATAR można obejrzeć w budynku Muzeum przy ul. Kościuszki 74 w Sadownem (przy Gimnazjum). Autorką prac malarskich jest Urszula Sobotka, która mieszka i pracuje w Ostrowi Mazowieckiej, z zawodu pedagog resocjalizacyjny – opiekuje się młodzieżą mieszkającą w Bursie Szkolnej.

Czytaj więcej...

"AVATAR" w Muzeum

Muzeum Ziemi Sadowieńskiej zaprasza na wystawę malarstwa Urszuli Sobotka.

Czytaj więcej...

Kalendarz kulturalny

loader

Imieniny

Dzisiaj jest: 5 Sierpień 2021    |    Imieniny obchodzą: Oswald, Emil, Maria

Statystyki

Użytkowników:
2
Artykułów:
845
Zakładek:
6
Odsłon artykułów:
739514

Programy

Dane kontaktowe

Dane kontaktowe:

Tel. stac.: 25-644-28-95
Tel kom.: 502-086-989
E-mail: goksadowne@wp.pl

Hosting : Projekt: