Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem

Get Adobe Flash player

Dożynki Gminno – Parafialne 2022 w Sadownem

15 sierpnia 2022 w Sadownem już po raz ósmy odbyły się Dożynki Gminno – Parafialne.

Hasło przewodnie tegorocznych Dożynek to: „Rolnicy pracują, od głodu ratują”, a ich gospodarzem było sołectwo Sokółka.

15 sierpnia br. przypada również 102. rocznica „Cudu nad Wisłą” i Święto Wojska Polskiego. Z uwagi na to postanowiono tego dnia uczcić pamięć żołnierzy Wojska Polskiego poległych w wojnie polsko-bolszewickiej. Przed uroczystościami dożynkowymi na sadowieńskim cmentarzu, gdzie znajduje się odrestaurowany nagrobek poległego na naszym terenie w 1920 roku nieznanego żołnierza Wojska Polskiego, uczczono pamięć wszystkich poległych w czasie tej wojny żołnierzy polskich. Na mogile złożono wiązanki kwiatów i zapalono symboliczne znicze.

Główne uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą św. w intencji rolników w miejscowym kościele parafialnym, celebrowaną przez proboszcza ks. Antoniego Kunickiego i z udziałem zaproszonych księży posługujących w Ukrainie i Francji.

 

Przygotowane przez poszczególne sołectwa wieńce dożynkowe i ich asysty, po powitaniu na „progu” świątyni przez proboszcza parafii ks. Antoniego Kunickiego, wprowadzili do kościoła Starostowie Dożynek – Państwo Dorota i Jarosław Gołębiewscy z Sokółki. Po mszy św. barwny orszak dożynkowy przemaszerował na parking za kościołem, gdzie dalszą część uroczystości poprowadził Zastępca Wójta Gminy Sadowne p. Marcin Gręda, a dożynkowe obrzędy i ceremoniał dożynkowy wykonał Zespół Śpiewaczy „Sadowianki”.

W imieniu gospodarzy uroczystości: Wójta Gminy Sadowne p. Waldemara Cyrana i proboszcza parafii Sadowne ks. Antoniego Kunickiego, p. Gręda powitał przybyłych gości, wśród których znaleźli się pp.: Kamila Gasiuk-Pihowicz – Poseł na Sejm RP, Maciej Górski – Poseł na Sejm RP, Elżbieta Lanc – Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego (tu reprezentująca również Samorząd Województwa Mazowieckiego, który współfinansował sadowieńskie Dożynki), Anna Kaszuba – Kierownik Delegatury w Siedlcach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Marek Renik – Wicestarosta Węgrowski, Michał Postek – Zastępca Wójta gminy Izabelin, o. Roman Ivaniluk – proboszcz parafii greko-katolickiej w Kosivie na Ukrainie, ks. Stanisław Wojciechowski – były proboszcz wraz z księżmi parafii Sadowne, Tomasz Szymanik – Przewodniczący Rady Gminy Sadowne wraz z radnymi, Małgorzata Zyśk – Radna Powiatu Węgrowskiego, Adam Kowalczyk – Kierownik KRUS w Węgrowie z pracownikami, sołtysi, kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy, strażacy OSP, myśliwi z Koła Łowieckiego św. Huberta, zaproszeni goście i… oczywiście mieszkańcy oraz rolnicy gminy i parafii Sadowne, którym poświęcona była ta uroczystość.

Po oficjalnym powitaniu, podczas którego również głos zabrali goście, Starostowie Dożynek przekazali włodarzowi Gminy p. Waldemarowi Cyranowi oraz jego małżonce Katarzynie obrzędowy chleb, upieczony z tegorocznych zbiorów zbóż. Po obrzędzie dzielenia się chlebem, powołana przez Organizatorów Komisja Konkursowa w składzie: ks. Piotr Pędzich, p. Ewa Piórkowska, p. Dorota Mianowicz, p. Danuta Chylińska i p. Marcin Gręda, oceniła wieńce dożynkowe uczestniczące w konkursie pn. „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy 2022”. Do Konkursu zgłoszono 19 wieńców.

W tym roku za najładniejsze wieńce Komisja nagrodziła sołectwa:  

W kategorii wieńców tradycyjnych

I miejsce – Sadoleś

II miejsce – KGW Sojkówek

III miejsce – Płatkownica + Grabiny – wyróżnione przez ks. Kunickiego

(miejsca I-III wyróżnione również przez p. Lanc)

Wyróżnienia: Morzyczyn Włóki i Morzyczyn Włościański + Sokółka – wyróżniona przez p. Renika

W kategorii wieńców nowoczesnych

– Rażny (główne wyróżnienie)

– Wilczogęby

– Krupińskie

– Szynkarzyzna

– Ocięte

Laureaci Konkursu odebrali puchary, dyplomy i nagrody pieniężne z rąk przedstawicieli Organizatorów i sponsorów. Swoje nagrody wręczyła również p. Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Następnie nagrodzono laureatów konkursu na „Najpiękniejszy ogród Gminy Sadowne 2022”. Oto jego wyniki:

I miejsce – Tadeusz Gastoł, zam. Zieleniec

II miejsce – Grażyna Szczechura, zam. Sadowne

III miejsce – Agnieszka Wojciechowska, zam. Sadowne

Wyróżnienie – Anna Kaszuba, zam. Sokółka

Nagrody wręczyli Organizatorzy Konkursu oraz jego sponsorzy: za miejsca I-III – PSB Mrówka Sadowne i za wyróżnienie – Sklep Ogrodniczy AGAWA w Sadownem.

Rozstrzygnięto też konkursy zorganizowane w czasie Dożynek przez Placówkę Terenową Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Węgrowie. Nagrody laureatom konkursu wręczył p. Adam Kowalczyk – Kierownik PT oraz jego pracownicy.

W trakcie uroczystości dożynkowych spotkanie uświetniał występem Zespół Śpiewaczy „Sadowianki”, a obecni mieli możliwość skorzystania z poczęstunku przygotowanego w namiotach przez poszczególne sołectwa Koło Łowieckie św. Huberta i Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem. Natomiast dla najmłodszych otworzył swoje wrota „dmuchany plac zabaw”.

Dożynki uświetnił również występem znany nam Zespół Muzyczny „SAMI SWOI”, a na koniec zagrał DJ Sado.

I tylko przypomnienie: tegoroczne uroczystości dożynkowe przygotował Urząd Gminy w Sadownem, Parafia p.w. św. Jana Chrzciciela w Sadownem i Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem. Projekt został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Obejrzyjmy fotorelację z tej uroczystości…

Zdjęcia w galerii Google>>>

Zobacz też film>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński

Kalendarz kulturalny

loader

Imieniny

Dzisiaj jest: 30 Maj 2023    |    Imieniny obchodzą: Joanna, Feliks, Ferdynand

Statystyki

Użytkowników:
2
Artykułów:
973
Zakładek:
6
Odsłon artykułów:
1191036

Programy

Dane kontaktowe

Dane kontaktowe:

Tel. stac.: 25-644-28-95
Tel kom.: 502-086-989
E-mail: goksadowne@wp.pl

Hosting : Projekt: