Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem

Get Adobe Flash player

Rajd rowerowy "Odjazdowy Bibliotekarz"

Po raz piąty sadowieńska Gminna Biblioteka Publiczna wzięła udział w akcji o nazwie „Odjazdowy Bibliotekarz”. 20 czerwca zorganizowano w ramach tej akcji rajd rowerowy.

„Odjazdowy Bibliotekarz” to akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów mogą przyjemnie i aktywnie spędzić wiosenne popołudnie w gronie osób o podobnych pasjach. Ruszają więc np. na rajd rowerowy, który połączony jest z odwiedzaniem ciekawych miejsc w swojej okolicy i „okraszony” dodatkowymi atrakcjami.

Akcja ta z roku na rok zwiększa swój zasięg. W 2015 r. zorganizowano ponad 240 lokalnych edycji imprezy! We wszystkich rajdach w Polsce wzięło udział ponad 12 000 osób. W tym roku oczekuje się na jeszcze większą liczbę uczestników i odjazdowe przejazdy także w innych krajach. Może zostanie pobity rekord?

A historia „Odjazdowego Bibliotekarza” sięga 2010 roku, kiedy odbył się pierwszy tego typu rajd w Łodzi. Z roku na rok idea promowania czytelnictwa i bibliotek na rowerach się rozwijała i docierała do najdalszych zakątków Polski, a także świata. „Odjazdowego Bibliotekarza” organizują dziś biblioteki z miast, miasteczek, małych gmin w każdym województwie. Odbyły się też edycje Bicycool Library w innych krajach np. Rumunia, Wielka Brytania, USA, Nepal. 

A sadowieński „Odjazdowy Bibliotekarz”? Również z roku na rok cieszy się większym powodzeniem. Organizuje go jako - jedyna w okolicy - od 2013 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Sadownem, która szczyci się znacznymi osiągnięciami w działalności na rzecz promowania czytelnictwa. W tegorocznym rajdzie rowerowym wzięło udział kilkudziesięciu pasjonatów czytelnictwa i przygody z książką.

20 czerwca nasze bibliotekarki: Ewa, Basia i Monika oraz „zapaleni” czytelnicy spod budynku Biblioteki wyruszyli popołudniem we wcześniej zaplanowaną trasę. Tym razem obrano kierunek na Krupińskie, gdzie pierwszy postój i ciekawa opowieść miały miejsce przy bocianim gnieździe i prastarym dębie, który jest pomnikiem przyrody i góruje nad okolicą. Stąd tylko „rzut beretem” do młyna, a także kuźni, gdzie mistrz kowalstwa p. Edward Danaj snuje ciekawe opowieści o swojej pracy i przyszłości, a także naocznie prezentuje podróżnym zamianę kawałka metalu w artystyczne cudeńko.

Można takich opowieści słuchać bez końca, ale czas goni i pogoda już nie taka. Trzeba się spieszyć, a dowodzenie w tym momencie przejmuje historyk p. Sławomir Akonom. Teraz dopiero usłyszymy opowieści. Faktycznie, droga rajdu przez Ocięte, Zarzetkę, Grabiny nie pozwala ominąć przylegających do niej pomników upamiętniających poległych i zamordowanych mieszkańców tej okolicy, a i wypada zajrzeć do kaplicy w Zarzetce.

Nieopodal okazale prezentuje się też Zespół Szkolno – Przedszkolny w Grabinach, gdzie też mieści się filia Biblioteki Publicznej w Sadownem. Obowiązkowo trzeba tam zajrzeć, choćby na krótki, piknikowy odpoczynek. Ale w naturze bibliotekarza jest zdobywanie wiedzy – stąd też wizyta w miejscu upamiętniającym Patrona Szkoły – ks. Jana Twardowskiego. Oczywiście jest to „na rękę” p. Sławkowi, u którego w tym momencie uwidocznił się błysk w oku i posypały się… opowieści o życiu i twórczości ks. Twardowskiego.

Druga natura bibliotekarza i „zapalonego” czytelnika, podróżnika, to także twórczość. Jakże odbyć podróż pośród lasów, pól, niepowtarzalnych krajobrazów, w tak doborowym towarzystwie i niczego nie stworzyć? I „rajdowcy” - przed wyruszeniem w drogę do domu - stworzyli, wspólnymi siłami rymowane podsumowanie rajdu „Odlotowy Bibliotekarz” roku 2017. Oto to dzieło, które nie ma jeszcze nawet tytułu:

Dnia czerwca dwudziestego,

popołudnia słonecznego

wyruszyła wycieczka

bibliotekarza odjazdowego.

Z Sadownego do kowala,

który ogień wnet rozpala

i żelazo kuje stale,

kozę wykuł doskonale.

Czule się z nim żegnaliśmy,

do kaplicy ruszyliśmy

by pan Sławek pełen werwy

opowiadał nam bez przerwy

o pomnikach, bohaterach,

stojąc chwilę przy rowerach.

Na sam koniec moi mili

wszyscy na pikniku byli.

Jedli, pili, chichotali,

rajd wspaniały wspominali.

A za nami,

w aucie szarym,

gnał reporter Sławkiem zwany,

by opisać wydarzenia,

zdjęcia wtrącić od niechcenia.

Przecież info jest na czasie

i umila chwile w trasie.

Nic dodać, nic ująć. Było dobrze, a za rok będzie jeszcze lepiej. Zapewne odbędzie się kolejny rajd rowerowy pn. „Odjazdowy Bibliotekarz”.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Kalendarz kulturalny

loader

Imieniny

Dzisiaj jest: 5 Październik 2022    |    Imieniny obchodzą: Igor, Placyd, Apolinary

Statystyki

Użytkowników:
2
Artykułów:
924
Zakładek:
6
Odsłon artykułów:
1003829

Programy

Dane kontaktowe

Dane kontaktowe:

Tel. stac.: 25-644-28-95
Tel kom.: 502-086-989
E-mail: goksadowne@wp.pl

Hosting : Projekt: