Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem

Get Adobe Flash player

Zapraszamy w niedzielę do Sadownego!

24 marca 2019 r., w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, zostaną odsłonięte tablice upamiętniające mieszkańców gminy Sadowne oraz rodzinę Lubkiewiczów.

- To dość mało znana historia, choć wydarzyła się zaledwie 20 kilometrów od obozu zagłady w Treblince… Tak rozpoczyna się artykuł pt. „Zamordowani za bochenek chleba dla Żydów. Upamiętnieni po 76 latach.”, którego autorem jest p. Karol Wojteczek. Jak się domyślamy, jest w nim mowa o pomocy udzielanej Żydom przez Polaków w czasie II wojny światowej oraz tragicznej śmierci członków rodziny Lubkiewiczów z Sadownego, którzy takiej pomocy udzielali.  

 

Artykuł ukazał się w związku z planowanymi na dzień 24 marca uroczystościami odsłonięcia tablic upamiętniających mieszkańców gminy Sadowne i rodzinę Lubkiewiczów. Zachęcam do lektury tego artykułu na stronie https://pl.aleteia.org/2018/02/27/zamordowani-za-bochenek-chleba-wzruszajaca-historia-polakow-ratujacych-zydow/?fbclid=IwAR0SBr8vrrHTq0CJT5_sg_crUENl59kJ6E6WPk08mNjlMmhpBUf5ekrOIMc

O harmonogramie niedzielnych uroczystości była mowa na naszym Portalu już wcześniej, ale dodamy tylko, że - zgodnie z ostatnimi ustaleniami – weźmie w nich udział również Premier RP p. Mateusz Morawiecki. Przewiduje się, iż po mszy w miejscowym kościele o godz. 11.00 nastąpi przemarsz uczestników na ul. Mazowiecką i odsłonięcie kamienia z tablicą upamiętniającą rodzinę Lubkiewiczów. Następnie - powrót na przykościelny skwerek, gdzie uroczyście zostanie odsłonięty kamień z tablicą upamiętniającą mieszkańców gminy Sadowne pomagających Żydom w czasie II wojny światowej, ale… już bez udziału p. Premiera.

Warto też dodać, że w niedzielę 24 marca w godz. 11.00 – 15.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Sadownem będzie dostępna dla zwiedzających wystawa pt. „Polacy z Sadownego pomagający Żydom w czasie II wojny światowej”, prezentująca ciekawe dokumenty i eksponaty związane tematycznie z uroczystościami. Wystawę będzie można oglądać do 29 marca w godzinach pracy GOK, ale wszystkich zainteresowanych zapraszamy również do galerii na stronie https://photos.app.goo.gl/QYszBp5imvYHKZMi8

Uwaga! Też ważna informacja!

Obecne podczas uroczystości, oprócz wielu ważnych gości, będą również zaproszone media, w tym ogólnopolskie. Jak się przewiduje, przedstawiciele różnych telewizji będą realizowali reportaże z przebiegu tych uroczystości - prawdopodobnie telewizja publiczna TVP3 będzie emitowała na żywo relację z odsłonięcia tablicy upamiętniającej rodzinę Lubkiewiczów. Proszę oglądać prawie godzinny program „Głos regionów” o godz. 12.00 – oczywiście w TVP3.

Zapraszamy!

Kalendarz kulturalny

loader

Imieniny

Dzisiaj jest: 11 Grudzień 2019    |    Imieniny obchodzą: Waldemar, Damazy

Statystyki

Użytkowników:
2
Artykułów:
721
Zakładek:
6
Odsłon artykułów:
436394

Programy

Dane kontaktowe

Dane kontaktowe:

Tel. stac.: 25-644-28-95
Tel kom.: 502-086-989
E-mail: goksadowne@wp.pl

Hosting : Projekt: