Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem

Get Adobe Flash player

Sadowne - 11 listopada 2018 r.

100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowe święto i wyjątkowo uczciła je Gmina Sadowne.

Doniosła rocznica musiała zostać uczczona w wyjątkowy sposób. Uroczystości upamiętniające wydarzenie, które zmieniło polską rzeczywistość i odmieniło losy naszego kraju, rozpoczęły się 11 listopada uroczystą Sesją Rady Gminy Sadowne. Najważniejszym jej punktem było przyjęcie Stanowiska Rady Gminy Sadowne z dnia 11 listopada 2018 roku w sprawie budowania wśród lokalnej społeczności narodowej tożsamości. Dokument przyjęto w brzmieniu:

11 listopada 2017 roku Rada Gminy Sadowne, doceniając wagę i doniosłość przypadającej w 2018 roku rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, ustanowiła w Gminie Sadowne Rok Niepodległości.

Dziś kończy się ten rok jubileuszu, jednak swoim stanowiskiem chcemy podkreślić, że nadal jest potrzeba budowania narodowej tożsamości opartej na miłości do Boga i ojczyzny.

Należy pamiętać o tym, że po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Musimy pielęgnować pamięć o tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść nasz kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.

Rada Gminy Sadowne postanawia włączyć się w utrwalanie polskiej tożsamości poprzez pielęgnowanie pamięci historycznej osób związanych z Gminą Sadowne, poprzez organizowanie uroczystości patriotycznych w święta narodowe oraz poprzez krzewienie wiary i tradycji chrześcijańskich w naszych szkołach i placówkach.

Czytaj więcej...

11 listopada w Sadownem

Organizatorzy uroczystych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszają 11 listopada na wspólne „świętowanie”.

Plener Malarski w Krupińskiem

W niedzielę 14 października we wsi Krupińskie odbył się plener malarski. Dopisała pogoda, jak i uczestnicy.

 

Każdy mógł wybrać odpowiednią dla siebie technikę malowanie, rysunek węglem lub ołówkiem. Obiektami prac uczestników były zabytkowy młyn, stuletni dąb, wydmy, kuźnia oraz staw. Dla wszystkich uczestników został przygotowany poczęstunek. Prace wezmą udział w konkursie, a po wernisażu zostaną przekazane świetlicy wiejskiej we wsi Krupińskie oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Sadownem.

Czytaj więcej...

Etno-design Ziemi Sadowieńskiej

Fundacja Akomodacja i Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem zapraszają 14 października na Etno-design Ziemi Sadowieńskiej – plener malarski, który odbędzie się w Krupińskiem.

I Krupińskie świętowało!

A było co świętować – 100-lecie niepodległości, które stało się okazją do nadania imienia „Dąb Niepodległości” pomnikowi przyrody rosnącemu od 100 lat w centrum Krupińskiego.

15 września w Krupińskiem odbyła się ważna uroczystość związana z obchodami 100-lecia niepodległości Polski. Mieszkańcy wsi postanowili tak doniosłą rocznicę uczcić poprzez zorganizowanie u siebie uroczystości, podczas której nadano imię „Dąb Niepodległości” drzewu z gatunku dąb szypułkowy, uznanemu za pomnik przyrody.

Czytaj więcej...

Krupińskie zaprasza!

Wieś Krupińskie zaprasza 15 września na uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dożynki Diecezjalne

8 września w Sadownem rolnicy Diecezji Drohiczyńskiej wspólnie dziękowali Bogu za tegoroczne plony. Dożynki wyrażały również uznanie za trud pracy rolniczej.

8 września już przed godz. 10.00 do Sadownego zaczęły przybywać pierwsze delegacje z parafii Diecezji Drohiczyńskiej, które podjęły zaproszenie na wspólne uczestnictwo w uroczystości dziękczynnej za otrzymane tegoroczne plony ziemi. Delegacje przywiozły ze sobą wieńce dożynkowe, które powstały z lokalnych płodów rolnych, ale też nawiązywały do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Weszły one w skład procesji liturgicznej, która ruszyła spod kościoła na plac celebry - nowy plac targowy znajdujący się na tyłach kościoła parafialnego.

Czytaj więcej...

Dożynki Diecezjalne już w sobotę!

Jak wszyscy wiemy, w sobotę 8 września w Sadownem odbędą się Dożynki Diecezji Drohiczyńskiej i Powiatu Węgrowskiego. Przygotowania do nich nabierają tempa.

A jak będą przebiegały uroczystości? Przedstawimy w skrócie ich harmonogram.

Od godz. 9.45 na placu przykościelnym będą przyjmowane delegacje z wieńcami i pocztami sztandarowymi.

Godz. 10.30 – program modlitewny.

Godz. 10.45 – ustawienie się procesji liturgicznej (krzyż, poczty sztandarowe, bractwa, zespoły ludowe, ministranci, kapłani, Ksiądz Biskup) i przejście na plac celebry.

Godz. 10.50 – komentarz – ks. kan. Jarosław Rzymski. Oprawę muzyczną zapewni chór „Belcanto”.

Godz. 11.00 - Uroczysta liturgia na placu celebry i powitanie gości:

- powitanie duchowieństwa i wiernych - ks. kan. Stanisław Wojciechowski

- powitanie przedstawicieli władz państwowych i samorządowych – p. Waldemar Cyran, Wójt Gminy Sadowne

- rozpoczęcie Mszy św. – Ksiądz Biskup

- prośba o poświęcenie wieńców i ziarna siewnego – starostowie dożynek: Hanna i Tomasz Szymanikowie z Płatkownicy

- wejście wieńców na plac celebry

- błogosławieństwo wieńców i ziarna siewnego przez Księdza Biskupa. Podczas poświęcenia delegacje przechodzą procesyjnie przed ołtarzem i ustawiają się wokół placu celebry. Ks. kapelan Tomasz Szmurło wręcza delegacjom okolicznościowe obrazki

Czytaj więcej...

Dożynki Diecezjalne w Sadownem

W roku obchodów 100. lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, diecezjalna uroczystość dziękczynienia za plony odbędzie się w tym roku na placu przy kościele w Sadownem - w sobotę 8 września 2018 r.

Zostanie ona zorganizowana w porozumieniu z Powiatem Węgrowskim oraz z Gminą Sadowne.

Uroczystej liturgii będzie przewodniczył i kazanie wygłosi ks. Biskup Tadeusz Pikus, Biskup Drohiczyński. Na tę uroczystość zaproszeni są wierni ze wszystkich parafii i rektoratów naszej diecezji.

Sadowne godnie uczciło całoroczną pracę rolników

15 sierpnia w Sadownem odbyły się Dożynki Gminno – Parafialne, stanowiące ważny element obchodów Roku Niepodległości w Gminie Sadowne. Hasło przewodnie tegorocznych Dożynek to: „Dziękuj i świętuj z nami!”, a ich gospodarzem było sołectwo Płatkownica.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą św. w miejscowym kościele parafialnym, celebrowaną przez ks. Stanisława Wojciechowskiego w intencji uczestników Dożynek, a honorowe miejsce w naszej świątyni zajęły wieńce dożynkowe, wykonane przez poszczególne sołectwa, wraz z asystami. Wprowadzili je do kościoła Starostowie Dożynek – Państwo Hanna i Tomasz Szymanikowie z Płatkownicy.

Czytaj więcej...

Dożynki Gminno - Parafialne w Sadownem

15 sierpnia w Sadownem odbędą się Dożynki Gminno - Parafialne. Zapraszamy!

Kalendarz kulturalny

loader

Imieniny

Dzisiaj jest: 18 Kwiecień 2019    |    Imieniny obchodzą: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Statystyki

Użytkowników:
2
Artykułów:
640
Zakładek:
6
Odsłon artykułów:
353077

Programy

Dane kontaktowe

Dane kontaktowe:

Tel. stac.: 25-644-28-95
Tel kom.: 502-086-989
E-mail: goksadowne@wp.pl

Hosting : Projekt: